Emilnadace Emil Open

Brněnští handicapovaní krasobruslaři dominovali slovenským závodům. Nově představili i smíšený pár.

Brněnští handicapovaní krasobruslaři dominovali slovenským závodům. Nově představili i smíšený pár.

Kežmarok, Slovensko, 10. 2. 2020. Krasobruslařský oddíl zdravotně postižených se zúčastnil Zimních her Speciálních olympiád Slovenské republiky a do Česka opět přivezl zlato.

Po svých prvních závodech Finlandia Trophy Espoo 2019, ze kterých tento krasobruslařský oddíl přivezl historicky první zlatou medaili pro Českou republiku se brněnští krasobruslaři zúčastnili dalších mezinárodních závodů. Na pozvání Slovenského hnutí Speciálních olympiád se tentokrát ve dnech 9. – 11. února zúčastnili jejich Zimních her. A opět úspěšně – s 5 zlatými medailemi a 1 stříbrnou dominovali ve svých kategoriích celým závodům.

Umístění: Tereza Černíková, sólová disciplína, level 2 – zlatá medaile Ondřej Smetana, sólová disciplína, level 2 – zlatá medaile Ondřej Balšínek, sólová disciplína, level 2 – stříbrná medaile Lukáš Dvorský, sólová disciplína, level 1 – zlatá medaile Melanie Zbožínková a Ondřej Smetana, unifikovaný pár, level 1– dvě zlaté medaile

Krasobruslařský oddíl poprvé představil na Slovensku i smíšený pár. Melanie Zbožínková (15letá studentka víceletého gymnázia, závodnice TJ Stadion Brno a účastnice Mistrovství České republiky) vytvořila pár s 24letým studentem Střední školy F. D. Roosevelta v Brně, zlatým medailistou z Finska. „Ondra je úžasný. Jeho snaha učit se nové věci a odhodlání, které krasobruslení dává mě samotnou neskutečně motivuje a inspiruje,“ chválí svého sportovního partnera Melanie. A oba neskrývají své ambice být nejlepší i ve světovém měřítku. „S Melanií jsme dnes zajeli zatím nejlepší jízdu a moc se mi líbilo, že zrovna před plnou tribunou.“ pochvaluje si Ondra. (Unified sports® párové bruslení / ženská partnerka Unified Sports® se sportovcem)

Další úspěšnou závodnicí byla Tereza Černíková (17), pro kterou to byly již druhé závody. Stejně jako Ondra Smetana se účastnila závodů Trophy Espoo 2019, a i když ji ve Finsku medaile ještě o kousek utekla, na Slovensku se konečně vysněného kovu dočkala.

Nováčky na závodech byli Lukáš Dvorský (18) a Ondřej Balšínek (17). Ondřej jako benjamínek oddílu začal intenzivně trénovat dokonce až v letošním roce a „opravdické“ krasobruslařské boty a brusle dostal teprve nedávno.

Od samého začátku – od roku 2016, kdy Nadační fond Emil začal pořádat Kurzy bruslení s Emilem – vede brněnské handicapované sportovce zkušená trenérka Barbara Zbožínková. „V dubnu 2019 kurzy vyústily v založení 1. Krasobruslařský oddíl zdravotně postižených v ČR, což bylo logickým vyústěním kurzů,“ uvádí trenérka a dodává, „chceme se nyní zaměřit na větší propagaci tohoto ledního sportu a docílit založení dalších oddílů i v jiných městech. Snad tomu pomůže i uspořádání historicky prvních krasobruslařských závodů v ČR, které plánujeme v termínu 17.-18. dubna Brně.

Galerie