Emilnadace Emil Open

„Opět chceme přivézt medaili,“ říká trenérka handicapovaných krasobruslařů.

„Opět chceme přivézt medaili,“ říká trenérka handicapovaných krasobruslařů.

Těsně před odjezdem na Zimní hry Speciálních olympiád Slovenské republiky jsme vyzpovídali trenérku 1. Krasobruslařského oddílu zdravotně postižených v ČR.

Barbara Zbožínková, sama bývalá úspěšná krasobruslařka a současná trenérka TJ Stadion Brno, se kurzům bruslení zdravotně postižených věnuje od roku 2016. V loňském roce společně se svými svěřenci dosáhla historicky prvního úspěchu, když pro Českou republiku přivezli z mezinárodních závodů z Finska zlatou a „bramborovou“ medaili.


Barbaro, jak jste se dostala k nápadu věnovat se krasobruslení i zdravotně postižených?

Nebyl to můj nápad. V roce 2016 mě s tímto nápadem oslovil Nadační fond Emil, který kromě finanční podpory vytváří sportovcům i různé sportovní příležitosti. A vzhledem k tomu, že v nadačním fondu působí i můj manžel, padla volba na mě. Když k tomu přidáme ještě velkou podporu krasobruslařského klubu TJ Stadion Brno, ve kterém působím a na jehož ledě se kurzy konají, nebylo co řešit. Emil oslovil základní školu Kociánka Brno a Střední školu F.D. Rooslevelta, nakoupil pro děti brusle a helmy a kurzy byly na světě.

Jaké to je trénovat takové děti? O jakém postižení se vlastně bavíme?

Jedná se o děti s mentálním postižením. I když momentálně náš čeká i první trénink s vozíčkářem, na který se moc těším. Ale ať Vám odpovím. Byla jsem mile překvapená. Ano, možná to chce více trpělivosti, ale tu vyrovnává jejich velké nadšení a snaha. První tři roky jsme spolu s ostatními trenéry k výcviku přistupovali jako k ostatním dětem. Ono také – co na naučení citrónků a čupajdy chcete speciálního vymýšlet než neustálé opakování :). Nicméně všichni jsme cítili, že jsme schopni se posunout dál, a proto Emil oslovil rakouský krasobruslařský oddíl. Absolvovali jsme s nimi různá školení, přednášky, společný výcvik, převzali jsme metodiku… To nám pomohlo tam, kde jsme nyní.

A kde jste nyní?

Nyní jsme krasobruslařský oddíl se vším všudy. Máme pravidelné tréninky, jezdíme různé exhibice, účastníme se závodů… A těm, kteří závodí, pořizuje Emil opravdové krasobruslařské brusle. Nikdy nezapomenu na naše první závody ve Finsku, které byly prvními vloženými závody, a naši svěřenci se vedle mistrů světa přezouvali do plastových bruslí :). Nyní jsme už jinde. Nabíráme nové členy, snažíme se propagovat krasobruslení, aby se zakládaly další nové oddíly i v jiných městech. Hodně nám v tom pomáhá České hnutí speciálních olympiád. Chystáme uspořádat první krasobruslařské závody v České republice a dostat tak krasobruslení více do povědomí a zároveň ukázat, že to není sport jen pro zdravé.

Nyní se chystáte na Slovensko. Jaká jsou Vaše očekávání? Přivezete další medaile?

Na Štrbské pleso se vydáváme v sestavě 5 závodníků. Terezka, dva Ondrové, Lukáš v sólovém vystoupení. Jsem také moc zvědavá na smíšený pár v kategorii Unified sports, který vytvoří Melanie s Ondrou. Takže určitě ambici přivést minimálně jednu medaili máme.

Ještě se zastavím u připravovaného tréninku s vozíčkářem, který jste zmiňovala. Jak tomu máme rozumět? Jak je to možné?

U Emila není nic nemožné :). Nechali jsme se inspirovat vystoupením, které jsme viděli na YouTube a které se nám tak moc líbilo, že jsme v podstatě hned začali hledat vhodného adepta. A když se nám ozvala paní učitelka Malivánková ze Střední školy F.D. Roosevelta, že má skvělý tip, hned jsme domluvili trénink. Jsem opravdu moc zvědavá a na Jirku se těším.


Budeme držet palce a pokud to klapne, těšíme se na další rozhovor i na video z tréninku.

Děkujeme za rozhovor a přejeme úspěch na Slovensku.