Emilnadace Emil Open

Účastníme se našich prvních mezinárodních závodů a přivážíme historicky první zlatou medaili pro Českou republiku!

Účastníme se našich prvních mezinárodních závodů a přivážíme historicky první zlatou medaili pro Českou republiku!

O historicky první medaili pro Českou republiku se postarali handicapovaní krasobruslaři z brněnského oddílu.

Finsko, 11. 10. 2019, Finlandia Trophy Espoo 2019. Prestižní mezinárodní krasobruslařské závody letos poprvé zařadily vložené závody krasobruslení zdravotně postižených, kterých se zúčastnili sportovci Speciálních olympiád z 8 zemí. Ve stejné šatně se tak společně setkali současný mistr světa v krasobruslení a student ze Střední školy F. D. Roosevelta v Brně.

„Vznik 1. Krasobruslařského oddílu zdravotně postižených v České republice se sice datuje teprve k dubnu letošního roku, nicméně již od roku 2016 Nadační fond Emil pořádal kurzy bruslení pro handicapované a založení tohoto oddílu tak bylo logickým vyústěním,“ uvádí k historii oddílu jeho předseda Pavel Zbožínek.

Kurzů bruslení s Emilem se od roku 2016 účastní žáci Základní školy Kociánka a studenti Střední školy F. D. Roosevelta. V posledním roce se přidal i spolek Úsměvy pro pomoc lidem s Downovým syndromem a jejich rodinám. A právě z výše uvedené střední školy jsou i závodníci Tereza Červinková a Ondřej Smetana, kteří se zúčastnili závodů poprvé a hned úspěšně.

Oba sportovci se dle svých slov chtějí po takovém úspěchu, který je samotné překvapil, ještě více krasobruslení věnovat a věří, že není jejich posledním. Tereza získala za svoji volnou jízdu 4. místo a Ondra dosáhl na metu nejvyšší – zlatou medaili. Do České republiky tak přiváží historicky první medaili za sport, který má u nás jen krátkou historii.

„S něčím takovým jsme se ještě nesetkala,“ popisuje trenérka brněnského oddílu Barbara Zbožínková. „Pozornost a péče, která nám byla při těchto závodech věnována, byla srovnatelná s péčí, které se dostávalo přítomným světovým krasobruslařům. Když k tomu přidám obrovskou radost ze získaných medailí, co více si přát,“ dodává sama úspěšná bývalá krasobruslařka, která neskrývá radost z dosaženého úspěchu a nešetří chválou svých svěřenců.


O spolku Emilova sportovní, z. s.

Emilova sportovní, z. s., je spolek založený Nadačním fondem Emil za účelem podpory rozvoje pohybových aktivit veřejnosti a osob se zdravotním postižením, pořádáním sportovních akcí a zakládáním sportovních klubů. Nadační fond tak rozšiřuje a zviditelňuje svoji charitativní a sportovní činnost.

Nadační fond Emil je nezisková organizace pomáhající handicapovaným dětem a mladým lidem do věku třiceti let sportovat, a to především formou přímé finanční pomoci. Nadační fond Emil podpořil již přes osm tisíc individuálních sportovců i sportovních klubů. Jeho základním posláním je být symbolem účinné pomoci handicapovaným mladým sportovcům, pomáhat jim v rámci celé ČR prostřednictvím sportu překonávat vlastní bariéry, nacházet nové přátele a objevovat ten „svůj“ smysl života“. Více na www.emilnadace.cz.

O Českém hnutí speciálních olympiád

České hnutí speciálních olympiád (ČHSO) je oficiálním akreditovaným národním programem Special olympicas. ČHSO v souladu s cíli a pravidly SO organizuje akce speciálních olympiád v České republice a zajišťuje její zapojení do mezinárodních programů SO. ČHSO sdružuje 130 sportovních klubů SO v rámci celé republiky. Do jeho programu pravidelného sportování je v těchto klubech zapojeno přes 2500 sportovců s mentálním postižením. Posláním ČHSO je v souladu s mezinárodním programem Speciálních olympiád zejména poskytování celoročního sportovního tréninku a sportovních soutěží v různých sportech olympijského typu pro lidi s mentálním postižením ve věku osmi let a výše, dále poskytování soustavné příležitosti rozvíjet tělesnou zdatnost, ukazovat odvahu a odhodlání, prožívat radost, sdílet a rozvíjet dovednosti a přátelství se svými rodinami, ostatními sportovci Speciálních olympiád a celým společenstvím. Více na www.specialolympics.cz

Kontakt pro média:
Pavel Zbožínek, předseda Emilova sportovní, z.s.,
+420 602 720 518
zbozinek@emilova-sportovni.cz